boleszkowice-forum.pl

boleszkowice-forum.pl

Modele okapow

Modele okapow

Obecnie można mówić o niesamowicie szerokim zakresie wielorakich rodzajów okapów dostępnych na rynku. Wydziela się między innymi kilka podstawowych kategorii opisywanych tu sprzętów, takie jak okapy przyścienne, okapy podszafkowe, okapy szufladowe, okapy wyspowe oraz okapy uchylne. Teraz zajmiemy się krótką i rzeczową charakterystyką kilku z nich. Po pierwsze okapy przyścienne.

Czym się cechują? Są one instalowane wprost do ściany, stąd też i to charakterystyczne ich nazewnictwo. Są bardzo często dostępne w kształtach narożnych. Można w ten sposób w solidny sposób zagospodarować boczną część pomieszczenia kuchennego, która wydawać by się mogła, że nie jest wcale możliwa do sensowego rozplanowania, a jednak. Do tego wydziela się w obrę okapów przyściennych także modele o formie kwadratowej. Są one przeważnie ze ściętym nieco narożnikiem, to są klasyczne i bardzo duże, już uznawane za przestarzałe modele. Ich wymiary wynoszą 105 na 105 centymetrów, taki jest standard, chociaż równie dobrze można zażyczyć sobie inne kształty. Zajmują w malutkich kuchniach zdecydowanie za dużą powierzchnię.

Następna kategoria to okapy podszafkowe. Są one montowane jak wskazuje na to już samo nazewnictwo nad szafką wiszącą. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w takich wnętrzach, które są urządzane funkcjonalnie. To integralna część asortymentu kuchennego. Są bardzo praktyczne, wygodne w codziennej eksploatacji oraz do tego nie zajmują za dużo wolnej powierzchni, co sprawia, że znakomicie sprawdzają się nawet w stosunkowo niedużych pomieszczeniach kuchennych. Kolejny typ to okapy szufladowe. Są one także montowane w bliskim sąsiedztwie szafek wiszących, a dokładniej w samych szafkach.

Ich cechą charakterystyczną jest wysuwająca się płyta, jako element dodatkowy. Nie zapominajmy także, że wystarczy wysunąć delikatnie tę płytę i już można uruchomić pochłaniacz. Kolejny typ to okapy wyspowe. Są one instalowane nad wyspami, ale w dowolnym miejscu, najczęściej oczywiście zaleca się bezpośrednio nad płytą kuchenną. Są przeważnie symetrycznie, na samym środku. W ten sposób można poprowadzić przewody instalacyjne takiego okapu w górę, pionowo. Zanim jednakże wybierzemy określony rodzaj okapu, który ostatecznie ma trafić do naszej kuchni i zawisnąć w niej, popatrzmy na parametry techniczne.

Musimy dostosować sprzęt dokładnie do tego, jakie są parametry naszego pomieszczenia kuchennego. Kolejna kwestia to dopasowanie wizualne. Kiedyś względy natury estetycznej nie grały większej roli, bowiem konsumenci uznawali ten rodzaj asortymentu gospodarstwa domowego, jako przyrząd funkcjonalny a nie rodzaj ozdoby, dzisiaj okapy zwłaszcza te nowoczesne wyglądem są naprawdę prawdziwą dekoracją każdego pomieszczenia.

napisane przez: